Pochopí ODS, že jí Jančík škodí?

úterý 8. červen 2010 14:44

Tak, jak se účelově tvoří předvolební, volební a povolební koalice, tak se také tyto koalice před volbami, ve volbách či po nich, také rozpadají. V současné povolební době jsme toho již svědky, nejdříve ODS vypoví koalici ČSSD v Jihomoravském kraji, aby pak téměř ve stejný okamžik přišlo doporučení vedení ČSSD vypovědět koalice s ODS. Proč, to se nemusíme ani domnívat, to je nabíledni. Komunální volby se blíží na tak je potřeba ukázat občanům tu svoji jasnou tvář bojovníka proti pravici/levici (dosaď si sám k příslušné politické straně) a nikoli tvář toho, kdo se podílel na chodu věcí v uplynulém období ruku v ruce se svým politickým protivníkem.  

Jedním z míst, kde také dochází k podivuhodným kotrmelcům je také radnice pátého pražského obvodu. Ano, toho obvodu, který se tak mediálně proslavil různými aférami a podivuhodnými (či podivnými?) kšefty svého vedení v čele se starostou Jančíkem. Tím Jančíkem, kterého i členové jeho vlastní organizace  podezřívali z nákupu černých duší, duší, díky kterým pak Jančík ovládl Prahu 5 a upevnil si postavení na radnici. Kdo se postavil proti němu, tak byl smeten, případně musel sám odejít.

Tak, jak se říkávalo v Krkonoších, že "tady je Krakonošovo", tak by se na Praze 5 mohlo říkat,  že "tady je Jančíkovo", resp. "tady je Jančíkovo s požehnáním velekněze Paroubka". Tak, jak se totiž, tu skrytě, tu veřejně, hovořilo a hovoří o možné velké koalici, tak se v rámci Prahy 5 aplikoval model, který dlouhou dobu fungoval (paradoxně opět v době působení pana Paroubka) na pražském magistrátě. Totiž model vládnutí ODS s tichou podporou ČSSD.  Pokud by byl tento model ku prospěchu občanům daného obvodu , případně celého města, tak nic proti němu. Pokud se však jedná o model, díky kterému se daří zakrývat, případně smést se stolu nepohodlné aféry, tak je to na pováženou. A přesně k tomu docházelo a dochází na Praze 5.

A že těch afér nebylo málo: arogantní najíždění do strážníků při běžné silniční kontrole (magistrát případ odložil), fingovaný nákup pozemků od Českých drah za 250 mil. Kč (státní zastupitelství v Plzni zastavilo stíhání), prodej domu v Zubatého ulici firmě, která nabídla jen  o 100 tis. Kč více než nájemníci (případ dozorovali žalobci z Plzně), převod pohledávek vymahačské firmě bez souhlasu zastupitelstva (policie případ odložila), prodej usedlosti Hřebena panu Harangozzovi (ano, onen rychlostudent z Plzně a tedy Jančíkův spolužák), pronájem Ženských domovů panu Rabanovi (pedagog z Plzně) atd. Zvláštní je, nejen, většinou nestandartní postup, ale i fakt, že nitky vedou do Plzně, na onu proslulou fakultu, kde nemálo bystrých a vyjímečně inteligentních mozků získalo magisterský či doktorandský titul v rekordně krátké době.

Zvláštní, že na tyto přehmaty upozorňovali a panu Jančíkovi vytýkali převážně někteří členové jeho mateřské strany a nijak tak, či jen velmi okrajově, nečinili představitelé druhé nejsilnější strany. Stejně tak je zvláštní, že když se nyní několikrát jednalo o odvolání pana Jančíka z funkce starosty, tak k jednání nemohlo dojít, protože prostě někteří ze zastupitelů ČSSD a ODS na jednání nedorazili a tudíž starosta odvolán nebyl. Je sice pravdou, že zastupitele ČSSD za to jejich tehdejší předseda mediálně vyplísnil, ale nic to nemění na tom, že tím došlo opět (již po několikáté) ke zmaření pokusu o Jančíkovo odvolání. Proč, o tom se můžeme jen dohadovat. A co si myslet o postoji ČSSD, když poté, co se její dva členové proti Jančíkovu setrvání postavili, tak byli vyřazeni z kandidátek pro komunální volby? Náhoda?

V žádném případě nechci zpochybňovat um pana Jančíka dovedně manévrovat mezi nastavenými mantinely (někdy i za nimi), ale když to rozhodčí nehlídá a nebo se v potřebný okamžik raději kouká jinam, je to na pováženou.

Možná, že pražská ODS přijde na to, že takovýto člověk v čele jedné z pražských radnic její pověsti škodí a bude mít tolik odvahy, že jej na kandidátku pro letošní komunální volby nezařadí a pokusí se tak trochu si vylepšit svůj poškozený kredit, který v této městské části a zprostředkovaně v celé Praze má. Musí však jednat rychle, neboť času již mnoho nezbývá a voliči mohou být připraveni to Jančíkovi a s ním celé ODS to spočítat, tak, jak to ukázali v případě Ivana Langera a dalších. A to, že na to sílu a k tomu pravicovou alternativu mají, je nepochybné, neboť tu je TOP 09, kterou v Praze reprezentují mimo jiné i kritici výše uvedených postupů pana Jančíka a jeho družiny a ti rozhodně svou kůži zadarmo nedají.

 

Tomáš Böhm

Tomáš Böhm

Tomáš Böhm

média, politika, sport a kultura u nás i za humny

jsem člověk, který se zajímá o vše možné a hlavně o to, co se týká nás všech

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy